Jesteś w Sokołowie Podlaskim? Odwiedź Zamek w Patrykozach!

Choć sam Sokołów Podlaski nie oferuje zbyt wielu atrakcji, to obiekty, które możemy znaleźć w jego pobliżu, są prawdziwym majstersztykiem. Dziś na tapet bierzemy pałac położony zaledwie 13 kilometrów od tej miejscowości. Mowa o majestatycznej budowli zlokalizowanej w Patrykozach. Sprawdź jej historię oraz co można zobaczyć na miejscu.

Zamek w Patrykozach obok Sokołowa Podlaskiego – historia

Zamek w Patrykozach powstał nie tak dawno, ponieważ pod koniec XIX wieku. Jego budowę zlecił Tadeusz Szydłowski, który był wówczas generałem wojsk Królestwa Polskiego. To właśnie w tym miejscu osiadł po tym, jak Polacy przegrali powstanie listopadowe.

Po II wojnie światowej Zamek w Patrykozach został przejęty przez Skarb Państwa, a potem rozdzielony na kilku właścicieli. Na szczęści jego odkupienia podjął się Maurycy Zając, a miało to miejsce w 2000 roku. Wyremontował on budowlę, a także w jak największym stopniu postarał się o to, aby wyglądała ona podobnie do pierwowzoru.

Zamek w Patrykozach – co warto zobaczyć?

Zamek w Partykozach to przykład historycznego stylu romantycznego o gustownym kształcie. Przez niektórych jest on uznawany za dziwaczny, jednak przeważnie wzbudza zachwyt. Cały obiekt otacza idealnie zaprojektowany park w stylu angielskim. Wykonano w nim takie niuanse jak mosty, stawy czy trakt pałacowy.

Obiekt jest udostępniany do zwiedzania przez gości. Warto jednak podkreślić, że znajduje się w prywatnych rękach, dlatego aby móc swobodnie się mu przyjrzeć, należy odpowiednio wcześnie skontaktować się z właścicielem. Choć taka wyprawa wymaga zaplanowania, to zdecydowanie warto!