Pałac w Korczewie – niezwykła atrakcja rzut beretem od Sokołowa Podlaskiego

Będąc w Sokołowie Podlaskim, nie można nie podjechać do Korczewa. Dlaczego? Znajduje się tam jeden z najpiękniejszych pałaców, który zachwyca nie tylko miłośników kultury. Ten majestatyczny budynek zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, jak wyglądała jego historia i czego możesz się spodziewać na miejscu.

Pałac w Korczewie koło Sokołowa Podlaskiego – historia

Szacuje się, że pałac w Korczewie koło Sokołowa Podlaskiego powstał w 1734 roku. Jego budowę zlecił Wiktor Kuczyński, zwany wówczas „Królem Podlasia”. Pozostawał on w rękach jego rodziny aż do zakończenia I wojny światowej, kiedy to pałac został odkupiony przez Krystyna i Wandę Ostrowską, którzy podjęli próbę jego odbudowy. Niestety nie było to takie proste, ponieważ nadeszła II wojna światowa, a wraz z nią przejęcie budynku przez państwo i przeznaczenie go na cele publiczne.

Na szczęście udało się to w latach 90. XX wieku, kiedy to córki Krystyna i Wandy Ostrowskich odzyskały majątek. Obecnie pałac jest udostępniony do zwiedzania.

Pałac w Korczewie – co można tam robić?

Będąc w pałacu w Korczewie, warto przede wszystkim zobaczyć jego wnętrze. Mowa o Sali Balowej, Sali Chińskiej, Sali Pompejskiej, Sali Tatralnej, a także pojedynczych wystawach. Kiedy nudzi Ci się podziwianie eksponatów, możesz wyjść na zewnątrz. Tu czeka na Ciebie piękny ogród, który został stworzony z dbałością o każdy detal. Spędzanie w nim czasu to prawdziwa przyjemność. Warto także podejść do studni św. Jana Nepomucena oraz zobaczyć pałacyk letni Syberia. Na miejscu znajduje się także sklep z pamiątkami, do którego warto podejść choć na chwilę.