Sokołów Podlaski jest niewielkim miastem położonym we wschodniej części województwa mazowieckiego. Znajduje się w nim sporo interesujących zabytków, między innymi park w Przeździatce, który otacza pałac Hirschmanów. Przeździatka niegdyś znajdowała się z dala od Sokołowa Podlaskiego, obecnie mieści się ona w granicach miejskich.
Zespół parkowo – pałacowy ma powierzchnię 10 hektarów. Na jego terenie znajduje się między innymi spory staw.
Historia parku w Przeździatce
W 1898 roku Walerian Kronenberg rozplanował wygląd parku – stworzył aleje, które promieniście rozchodziły się od pałacu, utworzył punkty widokowe.
W swoim projekcie zachował dwustuletnie świerki, oraz wiekowe dęby, jesiony, lipy, modrzewie i klony. W stawie, który mieści się w południowej części parku znajduje się wysepka, o owalnym kształcie. Niedaleko stawu na cokole ustawiona została kamienna, polichromowana figura Matki Bożej Niepokalanej. W tej formie park przetrwał jedynie do lat powojennych, kiedy to został zdewastowany, niektóre stare drzewa zostały przeznaczone na opał, a część ziemi została przeznaczona na gospodarstwo rolne. Park rewitalizacji doczekał się na początku nowego millenium, w 2001 roku, jednak nie przywróciła mu ona pierwotnej formy, jaką zakładał plan Waleriana Kronenberga.
Obecnie w pałacu Hirschmanów, który leży na terenie parku znajduje się Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, który świadczy porady prawne, psychologiczne oraz zawodowe. Odbywają się tam również warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. W zespole parkowo-pałacowym odbywają się imprezy okolicznościowe, konferencje, szkolenia, a także kolonie oraz rekolekcje dla dzieci.