Zamek Liw – dlaczego warto odwiedzić tę atrakcję?

Zaledwie 18 km od Sokołowa Podlaskiego znajduje się Węgrów. To właśnie tam zlokalizowana jest jedna z najważniejszych atrakcji regionu. Mowa o Zamku Liw. Sprawdź, dlaczego warto go zobaczyć i czego można spodziewać się na miejscu.

Zamek Liw w pobliżu Sokołowa Podlaskiego – historia

Zamek Liw powstał w XV wieku. To właśnie wtedy został zbudowany na rozkaz Janusza I Starego, który był ówczesnym księciem mazowieckim. Pełnił on wówczas funkcję strażnicy granicznej. Następnie rozbudowano go wiek później o dodatkowe fortyfikacje obronne. Niestety to nie ochroniło go przed potopem szwedzkim i w XVII wieku to niesamowite miejsce zostało doszczętnie zniszczone.

Jak więc to możliwe, że możemy dzisiaj podziwiać Zamek Liw w pobliżu Sokołowa Podlaskiego? Otóż w XX wieku za sprawą Mariana Jakubika, Jana Klemma i Eugeniusza Leszczyńskiego odbudowano znaczną część budowli.

Jak wygląda Zamek Liw i dlaczego warto go zobaczyć?

Zamek Liw to monstrualna budowla, która robi wrażenie już z daleka. Prowadzi do niej drewniany pomost, który wprowadza gości w odpowiedni klimat. W środku budynku znajduje się muzeum udostępnione dla turystów. W okresie letnim obok zamku organizowane są także imprezy plenerowe.

Nawet jeśli nie trafisz na żadną z nich, to warto tutaj być, ponieważ:

  • Zamek Liw to idealne miejsce do relaksu i odpoczynku całą rodziną lub w pojedynkę;
  • można tutaj zapomnieć o otaczającym nas świecie i oderwać się od obowiązków dnia codziennego;
  • to niesamowite spotkanie z historią i kulturą;
  • w ciepłe dni obok obiektu można miło spędzić czas na dużych, zielonych połaciach i odpocząć od zgiełku miasta.