„Czarna Księga” wydatków publicznych zwraca uwagę na nieopłacalną inwestycję w S19

Rozpoczęta w 2014 roku przebudowa odcinka drogi ekspresowej S19 pomiędzy Sokołowem Małopolskim a Jasionką, trwająca aż trzy lata, okazała się być jednym z 49 przypadków, które zostały skrytykowane w najnowszej publikacji Warsaw Enterprise Institute – „Czarnej Księdze” wydatków publicznych.

W wyniku tej inwestycji powstała jezdnia trzypasmowa, budowana w systemie „2+1”, bez jakiegokolwiek pasa oddzielającego strumienie ruchu. Niestety ten rezultat był do przewidzenia, ponieważ brak separacji kierunków jazdy spowodował korki, opóźnienia w ruchu tranzytowym, a także tragiczne wypadki śmiertelne.

Zgodnie z zasadą „mądry Polak po szkodzie”, teraz trzeba ponownie zainwestować w tę trasę w celu poprawienia błędów i usunięcia tzw. „wąskiego gardła”. Niestety koszt tego będzie stanowić bagatela, bo ni mniej ni więcej tylko ponad 270 milionów złotych. Rozpoczęcie prac zaplanowane jest na rok 2024.

„Czarna Księga” to zbiór 49 historii, które pokazują, jak nieodpowiedzialnie politycy zarówno na poziomie samorządowym, jak i krajowym wykorzystują publiczne fundusze. Rocznie zebrane podatki wynoszą około 500 miliardów złotych, jednak niestety te pieniądze często nie są traktowane z należytą powagą. Historie przedstawione w publikacji są zazwyczaj przykre, a czasem wręcz tragiczne, choć zdarzają się też momenty zabawne.