Skansen w Sokołowie Podlaskim – co można zobaczyć

Sokołów Podlaski jest miastem, które zamieszkuje ponad 18 000 mieszkańców. Położone jest na wschodnich krańcach Wysoczyzny Siedleckiej i zachodnim skraju Równiny Sokołowskiej. Są tu korzystne połączenia komunikacyjne z pobliskimi, większymi miastami, takimi jak: Siedlce, Warszawa, Węgrów i Drohiczyn nad Bugiem.

Na ten moment przez Sokołów Podlaski przebiega ważny szlak drogowy na Pojezierze Mazurskie. Co warto zobaczyć będąc w tym niewielkim mieście?

Sokołów Podlaski – skansen

Będąc w Sokołowie Podlaskim, zdecydowanie warto zobaczyć miejscowy skansen. Zbiory skansenu liczą ponad 800 ciekawych eksponatów. Możemy obejrzeć autentyczne przedmioty, które obecne były w życiu ludności niegdyś zamieszkującej te ziemie. Okolice miasta mają charakter rolniczy, dlatego odwiedzający mogą zapoznać się z przedmiotami, które ułatwiały codzienną pracę mieszkańców. Ponadto skansen jest bogaty w eksponaty, które ukazują specyfikę przedwojennego Sokołowa. Miłośnicy przedmiotów o charakterze militarnym mają możliwość zapoznania się z pozostałościami wojennej historii Sokołowa Podlaskiego i jego okolic. Nie zabrakło też niezwykłych unikatów, wśród których znajduje się dzwonek obrzędowy z Cerkwi Unickiej, olbrzymi meteoryt oraz oryginalny sztandar cechu krawieckiego.

Co ciekawe, obejrzeć też możemy niezwykle ciekawe gazety pochodzące z okresu międzywojennego, a nawet egzemplarze wydane 1 września 1939 roku. Kolekcję skansenu uzupełniają kamienie nagrobne, które pochodzą z cmentarza żydowskiego.

Cały skansen to ogromny zbiór historii zachwycający nawet osoby niezwiązane z historią. Chętnie przyjeżdżają tu wycieczki szkolne, ponieważ nawet najmłodsi zainteresowani są tym niezwykłym muzeum.