Politechnika Białostocka ogłasza zwycięzców konkursu "Niesamowita Maszyna"

25 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu „Niesamowita Maszyna”, zorganizowanego przez Politechnikę Białostocką. Na jego finałowej arenie znalazło się dziewięć niepowtarzalnych konstrukcji, stworzonych przez uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych regionów Polski, takich jak Białystok, Opoczno, Gronowo, Sokółka, Monieki, Sokołów Podlaski, Ełk i Dobrodzień. Zwycięzcami konkursu okazali się twórcy konstrukcji zwanej „Magnetron”, którą nagrodzono sumą 5 tys. zł oraz indeksami na studia.

Konstrukcja zwycięskiej maszyny jest wyjątkowo intrygująca. Rozpoczyna się od lasera, który aktywuje zapadnię, uwalniając magnesy neodymowe. Następnie indukcja elektromagnetyczna nadaje prędkość kuli, która wpada do akceleratora. Potem kulka przemieszcza się po spirali i uruchamia specjalną tablicę Daltona. W następnej sekwencji dochodzi do uruchomienia czujników i skrzydeł wentylatora. Ten ostatni napędza malutką łódkę, która przepływa przez mini zbiornik. Na koniec całość kończy się prezentacją logo Politechniki Białostockiej.

Twórcami „Magnetronu”, zwycięskiej maszyny w szóstej edycji konkursu „Niesamowita Maszyna”, są Bartosz Ławecki, Michał Matwiejczuk i Hubert Wróblewski. Są oni uczniami klasy I A w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim i to właśnie oni mieli przyjemność zaprezentować swoje dzieło podczas finału konkursu 25 kwietnia.