Bezpieczeństwo w sieci – sokołowscy policjanci edukują młodzież

Kwestia bezpieczeństwa w internecie oraz problematyka przemocy rówieśniczej, zarówno w świecie fizycznym, jak i cyfrowym, wymaga szczególnej uwagi. Policjanci z Sokołowa Podlaskiego zdecydowali się podjąć akcję informacyjno-edukacyjną, mającą na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat tych zjawisk. To działanie jest częścią kampanii „Bezpieczeństwo w sieci – my to rozumiemy”.

Nasze dzieci niejednokrotnie nie są świadome tego, że ich komentarze pełne negatywnych emocji, obraźliwe wpisy czy przerobione zdjęcia mogą wywołać poważne problemy dla ofiary takich działań. Może to prowadzić do różnego rodzaju komplikacji psychologicznych, poczucia odrzucenia przez społeczność, a nawet depresji.

Spotkania są okazją do przekazania informacji, że za tego typu aktywność w sieci również można ponieść konsekwencje prawne. Młodzi ludzie często są zdumieni, gdy dowiadują się, że nawet usunięte komentarze i wpisy lub te napisane anonimowo, można odzyskać i zidentyfikować ich autora.

Policjanci mieli okazję do przeprowadzenia takiego spotkania w Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim. Tam omówili z uczniami kluczowe aspekty bezpiecznego korzystania z internetu, jak również metody obrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni.